Udział w uroczystościach w Borze Biskupim.
24.11.2024
Nasza młodzież jest niesamowita!
Burmistrz Miasta Bukowno i Miejski Ośrodek Kultury Filia w Bukownie Borze serdecznie zaprosił naszą młodzież oraz Mieszkańców Bukowna na uroczyste obchody 80. rocznicy pacyfikacji Boru Biskupiego.
Uroczystości rozpoczęły się 24 listopada 2024 roku (niedziela) o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Bukownie Borze Mszą Św. w intencji Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Boru Biskupiego, Przenia i Podlesia z partyzanckiego oddziału "Boruty".
Po mszy św. w okolicznościowym programie artystycznym wystąpiły dzieci i młodzież z Filii MOK w Borze, a następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Boru Biskupiego pod pomnik ku czci Pomordowanych Uczestników Ruchu Oporu, gdzie delegacje oficjalne i Mieszkańcy złożą wiązanki kwiatów.
Pod pomnikiem został odczyny przez naszego ucznia Apel Poległych.
Poznajcie historie tego wydarzenia.
Podczas II wojny światowej w lasach okalających Bór działali partyzanci. Niemcy nie mogli się czuć bezpiecznie nawet w samej wsi. Konspiracja zaczęła się już w 1940 r. Pierwszym miejscowym szefem struktur podziemnych był Andrzej Starczynowski z Bukowna Starego, który jednak został aresztowany przez gestapo i wywieziony do Auschwitz, gdzie zginął. Inny z pierwszych organizatorów ruchu oporu, Julian Spyra, którego dom służył partyzantom, został rozstrzelany przez Niemców w styczniu 1945 r.
Dowódcą grupy partyzanckiej w Borze Biskupim był kapitan Wojska Polskiego Jerzy (Stanisław) Stolarski, ps. „Konrad”, z Warszawy, który po śmierci rotmistrza Wacława Zdyba, ps. „Zawieja”, został komendantem śląskiego Kedywu. W okolicznych lasach szkolił tu trzecią kompanię Oddziału Rozpoznawczego 23. Śląskiej Dywizji AK ppor. Bolesława Rutkowskiego, ps. „Boruty”, która jednak we wrześniu 1944 roku została rozbita. Kapitan „Konrad” zginął we wrześniu 1944 r. podczas niemieckiej obławy. W kotle znalazło się wówczas aż 64 partyzantów. Grupa przedarła się przez kordon i udała w okolice Wolbromia, gdzie dołączyła do batalionu „Surowiec” Gerarda Woźnicy „Hardego”.
24 listopada 1944 r. Niemcy dokonali pacyfikacji Boru Biskupiego. Partyzantów szukano we wszystkich domach.
Wśród poległych byli: Jan Stefański (lat 43), Stanisław Labisko (l. 42), Franciszek Puz (l. 42), Władysław Dąbek (l. 44), Benedykt Sikora (l. 41), Antoni Leś (l. 28), Stanisław Musiorski (l. 34), Leon Laskowski (l. 47), Józef Dąbek (l. 41), Stanisław Piętka (l. 43), Aleksander Krampus (l. 39).
Do listy poległych dopisywani są również Antoni Spyra – sołtys, który zaginął bez wieści, Julian Spyra, u którego mieścił się główny punkt konspiracyjny, w którym mieściła się radiostacja – został zastrzelony przypadkowo 21 stycznia 1945 r. w dniu wyzwolenia oraz Edward Stopa ze Starczynowa.
CHWAŁA POLEGŁYM!