Jak mnie widzą,tak mnie piszą-czyli magia portali spolecznościowych
20.02.2019
Posiadanie w odpowiednim wieku Facebooka, Snapchata czy Instargama jest czymś naturalnym. Jednakże pamiętać trzeba, że aplikacje, które wykorzystują naszą pierwotną potrzebę spotkania się z innym człowiekiem, są najbardziej uzależniające.
Czym jest portal społecznościowy
Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale media społecznościowe towarzyszą nam już prawie 20 lat. Na długo przed powstaniem Facebooka w 2004 roku użytkownicy sieci zaczęli przyjmować na siebie rolę twórców treści internetowych, tworzyć własne profile, dzielić się własnym życiem, doświadczeniami. Od tego czasu poszczególni twórcy aplikacji społecznościowych dbają o to, abyśmy coraz częściej korzystali z ich rozwiązań, upubliczniając coraz więcej informacji (również tych prywatnych) o naszym życiu. Pamiętać należy jednak, że media społecznościowe są – jak komercyjna telewizja – darmowe z punktu widzenia użytkownika, ale użytkownik wykonuje określoną darmową pracę, produkując kontent w postaci zdjęć czy filmów.
Zastanawiając się nad zaletami portali społecznościowych, od razu przychodzą na myśl następujące walory:
możliwość nawiązywania i utrzymywania kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności kontaktu na odległość,
możliwość dzielenia się swoimi pasjami hobby, zainteresowaniami, uczenia innych,
możliwość wyrażania swojej kreatywności poprzez bycie twórcą treści internetowych,
możliwość uzyskania opinii na każdy temat w dowolnym czasie,
możliwość promocji określonej marki, produktu,
możliwość szerzenia ważnych idei, sieciowanie się, koncentrowanie wokół ważnych powodów,
możliwość włączania się do życia społecznego dla osób z ograniczoną sprawnością, stygmatyzowanych, nieśmiałychNa czym polega atrakcyjność portali społecznościowych?
Aby zrozumieć ważność portali społecznościowych dla młodych osób, warto zastanowić się nad elementami, które wyznaczają atrakcyjność tego rodzaju serwisów. Należą do nich:
Szeroki zasięg: powoduje, że wielu młodych użytkowników Internetu nie wyobraża sobie nieposiadania aktywnego konta, tym bardziej, że ich rówieśnicy takowe konta posiadają. Niestety często dochodzi do sytuacji, gdy konto na portalu społecznościowym jest zakładane poniżej dwunastego, trzynastego roku życia (granica ustanowiona polskim prawem). Często aktu tego dokonują rodzice w imieniu dzieci. Szeroki dostęp do portali społecznościowych zapewniony zostaje wówczas, kiedy użytkownik zainstaluje aplikację na urządzeniu mobilnym, najczęściej na smartfonie.
Bezpłatny dostęp: większość funkcji dostępnych dla dzieci i młodzieży na portalach społecznościowych jest bezpłatna. To czyni je tak bardzo atrakcyjnymi, choć wiedzieć należy, że część funkcji oferowanych przez aplikacje społecznościowe wymaga nakładów finansowych.
Możliwość autoprezentacji: posiadanie aktywnego konta wiąże się z zabieganiem o nieustanną atencję, która czasem związana jest z narcyzmem użytkownika. Zamieszczanie zdjęć, sprawozdań z codziennych wydarzeń, oznaczanie miejsc, osób, rodzaju aktywności, stanów emocjonalnych jest dla wielu młodych użytkowników portali społecznościowych codzienną przyjemnością, a nawet obowiązkiem. Dzięki dokonywanej autoprezentacji podnosimy poczucie własnej wartości, pozytywnie wpływając tym samym na nasze samopoczucie.
Łączenie się w grupy: możliwość zrzeszania się i łączenia się w grupy z innymi użytkownikami jest bardzo istotnym elementem wpływającym na przywiązanie użytkownika do określonego portalu społecznościowego. Wspólne przeżywanie emocji, sytuacji radosnych i smutnych buduje pamięć zbiorową uczestników, która często jest bardziej ważna od naszej realnej historii życia.
Generowanie wspomnień: aplikacje społecznościowe co jakiś czas ukazują nam najciekawsze wydarzenia z naszego życia. Najczęściej są one bardzo pozytywnymi wspomnieniami, które chcemy ponownie przeżywać
Pamiętajmy, że portale społecznościowe stanowią nowy rodzaj PUBLICZNOŚCI. A kiedy przed nią występujemy, zmienia się nasze zachowanie: pragniemy być widziani, słyszani oraz obserwowani, chcemy dzielić się sobą bardziej otwarcie, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak w teatrze – przy wykorzystaniu portali społecznościowych – podejmujemy próby zaimponowania innym odegraniem swojej roli. Warto również zdać sobie sprawę, że im więcej postów publikujemy, tym częściej nasze życie, jego styl, nasze decyzje, przekonania są poddawane analizie. Można zatem powiedzieć, że nadaktywność na portalach społecznościowych to nic innego, jak ciągłe WYSTAWIENIE SIĘ NA OCENĘ INNYCH
Na stronie FB młodzież probowała odpowiedzieć na kilka pytań
A jak jest u Ciebie? Ile jesteś w stanie. wytrzymać bez portali społecznościowych? Jakajest Twoja opinia na ten temat?
Dyskusja trwa.