Biblioteka zdalnie kierowana ? Czemu nie?

31.03.2020

Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki powinno być wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiamy aktualizowany wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków. Zapraszamy do dodawania swoich propozycji w komentarzach.

Informujemy na bieżąco gdzie szukać,oglądać ,pracować..TVP uruchomiła kanały edukacyjne również dla szkol średnich https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp.

Biblioteka szkolna przypomina wszystkim uczniom: jeśli nie zdążyliście wypożyczyć lektur w wersji papierowej, macie do dyspozycji portale internetowe z lekturami w wersji cyfrowej oraz audiobooki: https://wolnelektury.pl/   https://lektury.gov.pl/ , a także portal służący pomocą przy omawianiu lektur https://klp.pl/

Ważne inne linki:

Akcja # zostańwdomu trwa. Przyłącz się i ....czytaj, słuchaj, oglądaj. Kilka przydatnych linków;

Polona-zbiory POLONY to cały przekrój dziedzin i epok: najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.

Wirtualna biblioteka literatury polskiej

Wikiźródła - wolna biblioteka  tutaj znajdziemy m.in. powieści, zbiory poezji, albumy, biografie, encyklopedie, słowniki, eseje, legendy i bajki, opracowania naukowe, pamiętniki oraz reportaże.

https://artsandculture.google.com       światowa sztuka przez duże S
Polska-Poezja.pl - klasyka polskiej poezji czytana przez znanych polskich aktorów.

https://www.europeana.eu/pl – zbiory europejskich instytucji kultury i sztuki

https://ninateka.pl/- filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, zapisy spektakli teatralnych koncerty oraz audycje radiowe. Codziennie wieczorem o 20.00 odbywa się specjalny pokaz online.

Biblioteka szkolna wspomaga rownież nauczycieli udostepniając informacje o materiałach edukacyjnych:

  1. Epodreczniki.pl

  2. Portal wiedzy dla nauczycieli

  3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

  4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”

  5. Portal lektury.gov.pl

  6. Strona Centrum Nauki Kopernik

  7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia

  8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning

  9. Serwis Ninateka

  10. Serwis Muzykoteka Szkolna

  11. Biblioteka Cyfrowa Polona

  12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

  13. Serwis Telewizji Polskiej

 

Zapraszam do korzystania:)

 

Spotykamy się informacyjnie na skype i,messengerze, fb .Nasza mlodzież jest rownież aktywna na tiktakach..Jak ktoś chce-to wie,gdzie nas szukać!Wypożyczyliśmy e-booki z lekturami,tablety..Nikt nie został sam ze swoimi szkolnymi problemami.

W każdym tygodniu wysyłana jest do uczniów informacja o książkach,powtórzeniach,fiszkach.Udostępniamy ważne linki do nauki online.Bedziemy kontaktować się  z WAmi poprzez dostępne komunikatory.

Wiemy,że jest to możliwe Cykl spotkań i informacji pt "Biblioteka informuje" jest właśnie dla WAS!

Powodzenia!

Gdzie szukać?

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? Dostępny jest tutaj.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

 

OFERTY FIRM

Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Wydawnictwo SQN - ebook za złotówkę

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności  logowania.

A z jakich źródeł wy korzystacie? Dajcie znać w komentarzach.

Będziemy w kontakcie ,ponieważ czekaja nas różne kreatywne zadania,spotkania z ciekawymi ludzmi.Jesteście gotowi na taką współpracę?Wiem,że tak!