21 marca-żegnamy zimę.
21.03.2022
Dzisiaj żegnamy zimę-zdecydowanie i raz na zawsze. Nadchodzi czas wiosennej radości i optymizmu. W szkołach podstawowych palono w tym dniu Marzannę. A może starsi uczniowie spalą paskudnego covida i wojnę w Ukrainie??
Więc zróbmy to choćby wirtualnie. Im więcej kliknięć tym większa szansa.Na co więc czekacie? Klikamy-udostępniamy!
W pierwszy dzień wiosny to również święto uczniów-czyli tzw Dzień Wagarowicza! Skąd jednak wzięło się to święto i co właściwie oznacza?
Właściwie powstała dzięki uczniom właśnie - młodzież w latach 80. zaczęła w tym dniu po prostu unikać szkoły, mimo tego, że konsekwencje ze strony szkoły były bardzo surowe. Każdego roku coraz więcej klas uciekało z lekcji w pierwszy dzień wiosny - co sprawiło, że tradycja się przyjęła i na dobre zagościła w szkołach. Dzień wolny został wtedy "wymuszony" na władzach szkół.
"Wagary" pochodzą z łaciny, gdzie "vagari" oznacza włóczyć się, błąkać, wałęsać. Uczniowie w polskich szkołach pod koniec XIX wieku musieli uczyć się łaciny, więc sprytnie zapożyczyli sobie to słówko na określenie nieobecności podczas szkolnych zajęć. Początkowo ucieczkę ze szkoły określano słowem "wagusy". Z czasem jednak uczniowie przerobili je na słynne teraz "wagary".
Uczniowie w ten dzień najczęściej wybierają się ze swoimi wychowawcami na lody , do kina, na spacer.
W naszej szkole to dzień bez pytania i sprawdzianów. Ma być miło i wesoło. Lubimy taki "luzik"! A więc do zobaczenia w szkole o 8.00